آشنایی با تجهیزات قابل مدیریت سیسکو در شبکه و نحوه پیکربندی آنها

تجهیزات قابل مدیریت در شبکه با تکیه بر تجهیزات سیسکو

مقدمه:

آشنایی با Cisco Systems:

شرکت سیسکو بزرگ ترین تولید کننده مسیریاب (روتر) در دنیاست. محصولات این شرکت به انواع گوناگون روتر محدود نشده و در زمینه های مختلف سخت/نرم افزاری شبکه سهم بزرگی در بازار جهانی دارد. این شرکت در سال ۱۹۸۴ در سانفرانسیسکو توسط یک زوج تحصیلکرده تاسیس شده است. سیسکو اولین تولید کننده مسیریاب نبود. بلکه اولین مسیریاب چند پروتکلی (MultiProtocol) را ارئه کرد و با پیشرفت IP و MPLS در بازار از سایر رقبا پیشی گرفت. در سال ۹۰ میلادی در بورس NASDAQ سهامی شد. در سال ۲۰۰۰ با بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار با ارزش ترین شرکت دنیا بود و پس از اتفاقات اقتصادی سالهای اخیر نیز، هنوز از بزرگترین شرکت های دنیا است.

روتر سری ۷۵۰۰ سیسکو در لیست برترین محصولات دهه ۹۰ بوده و در جایگاه سومین محصول برتر پس از Mosaic Web Browser قرار داشت. آنچه که بررسی محصولات این شرکت را واجد اهمیت می کند پی ریزی بنای اینترنت بر روی محصولات سیسکو از بدو پیدایش آن بوده است.

سخت افزار یک مسیریاب:

مسیریاب های سیسکو بسته به مدل از پردازنده های MIPS وINTEL بهره می برند. مثلا سری ۳۸۰۰ از پردازنده های Dual-Core MIPS استفاده میکنند و همراه با دو پورت (Interface) سری ۱Gbps برای شبکه های اترنت ارائه می شوند.

روترها ممکن است به دو شکل ماژولار (Modular) و ثابت (Fixed) ارائه می شوند. سخت افزارهای ماژولار قابلیت اتصال کارتهای جانبی را دارند که به آن ماژول (Module) میگوییم. سخت افزارهای Fixed غیرقابل تغییر بوده و اگر به پروت بیشتری نیاز باشد از نظر سخت افزاری غیر قابل ارتقا است. (RAM و Flash قابل ارتقا هستند)

به عنوان مثال مسیریابهای سری ۳۸۰۰ از نوع ماژولار بوده و تا ۹۰ مدل ماژول مختلف را پشتیبانی می کنند..

نرم افزار مسیریاب:

مسیریاب نیز مانند یک سیستم کامپیوتری، برای انجام عملکردهای مورد انتظار، می بایست دارای یک نرم افزار سیستمی باشد. این نرم افزار در محصولات سیسکو با عنوان IOS یا Internetwork Operating System شناخته می شود و همانگونه که از نام آن برمیآید سیستم عامل سیسکو است که روی انواع مختلف مسیریاب پیاده و اجرا می شود. این نرم افزار نیز مثل هر سیستم عامل دیگری رابط بین ماشین و انسان است. بنابراین اگر زبان IOS را بدانیم تنظیم مختلف انواع روتر و سوییچ (و دیگر محصولات سیسکو که این سیستم را دارا باشند) به سادگی امکانپذیر است.. نکته قابل ذکر در این خصوص این است که یادگیری IOS سیسکو تا حدودی به معنای یادگیری IOS دیگر سیستم های غیر سیسکو است (و صد البته ایده ها تقریبا مشترک و در بسیاری از سیستم های دیگر نیز قابل مشاهده است). روتر با هربار بوت شدن IOS را از داخل FLASH خوانده و داخل RAM آن را Decompress می کند.

همانند یک PC می توان جندین سیستم عامل (نسخه های مختلف IOS ) روی یک روتر داشت. اما سیستم در آن واحد تنها با یکی از IOS ها بالا می اید. این IOS را می توانیم داخل فایل تنظیمات برای روتر مشخص کنیم اگر این انتخاب مشخص نشده باشد، روتر یکی را- به ترتیب- انتخاب کرده و بوت می شود.

محیط تنظیم سیسکو یا CLI:

محیط IOS بسیار شیرین، گویا و ساده است. راحتترین روش برای تنظیم سیسکو استفاده از CLI:Command Line Interface است. البته گروهی ترجیح میدهنداز واسط های وب یا برنامه های گرافیکی نظیر Cisco SDM استفاده کنند که موضوع بحث ما نیست.

انواع حافظه روتر:

در روتر ۴ تا ۵ نوع حافظه قابل مشاهده است:

الف- حافظه ای که IOS داخل آن نگهداری می شود. به این حافظه Flash Memory می گویند

ب- حافظه ای که تنظیمات روتر داخل آن نگهداری و ذخیره می شود. به آن NVRAM می گویند

ج- حافظه ای که برای نگهداری Loader و بوت فارغ از هرگونه IOS به کار می رود. به این نوع حافظه ROM می گویند و کار BIOS را انجام میدهد.

د- حافظه RAM که بر خلاف سه نوع قبلی با هربار Resetشدن روتر پاک شده و دوباره آماده نگهداری اطلاعات می شود.

ه- نوع پنجمی از حافظه نیز وجود دارد که به آن Boot Flash می گوییم این حافظه نیز نوعی Flash است که در آن یک IOS کوچک قرار گرفته تا زمانی که IOS اصلی پاک شد به کمکمان آمده و دستگاه با این IOS بوت شود.

نوع حافظه

کاربرد

FLASH

نگهداری IOS

NVRAM

نگهداری Startup Configuration

ROM

BOOT System (Read only)

RAM

نگهداری تنظیمات در حال اجرا؛ Routing Table و غیره

BOOT FLASH

نگهداری یک IOS جمع و جور

image

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>