در میبد از کدام شرکت سرویس ADSL بخریم؟

در حال حاضر در شهرستان میبد شرکتهای پیشگامان، شاتل، مخابرات، آسیاتک و های وب (به ترتیب قدمت ارایه خدمات در میبد) به ارایه خدمات اینترنت مشغول هستند. از این میان شرکت پیشگامان با حدود ۱۰ سال ارایه خدمات قدیمیترین شرکت و های وب با نزدیک به ۲ سال سرویس جوانترین شرکت محسوب می‌شود. در این مقاله به بررسی سرویس‌های اینترنت ADSL مناسب برای کاربری‌های خانگی و در محدوده سرعت ۵۱۲ تا ۲۰۴۸ کیلوبیت بر ثانیه پرداخته‌ایم. متاسفانه به دلیل تنوع سرویس‌ها مشخص کردن سرویس مناسب کار بسیار سختی است. بنابراین ما در این مقاله مصرف حدودی ماهیانه ۲ گیگا را برای مشترکین منظور کرده‌ایم و سپس بر اساس اطلاعات موجود در سایت‌ شرکت‌ها یا نمایندگی‌های ارایه خدمات به مقایسه سرویس‌ها پرداخته‌ایم. برخی از شرکت‌ها برخی از خدماتشان را در شهرستانها ارایه نمی‌دهند (مثلا شاتل برخی از سرویس‌ها را در مراکز مخابراتی میبد ارایه نمی‌دهد) و علاوه بر این برخی از نقاط میبد نیز حق انتخاب از میان اپراتورها را ندارند (شامل کل محدوده شهیدیه، بفروییه، بخش‌هایی از امیرآباد و محمود آباد مابین میبد و اردکان که تنها حق انتخاب سرویس‌های مخابرات را دارند. دربخش‌هایی از این محدوده که پیشگامان از قبل مشترکینی داشته است همچنان مشترکین قدیمی این شرکت قادر به دریافت خدمات هستند)

با توجه به معضلات اقتصادی فعلی، در این مقاله دو گروه کاربر را متصور شده‌ایم. کاربرانی که در سال حداکثر ۱۰۰هزارتومان می‌توانند برای ADSL هزینه کنند و کسانی که بیش ازصد‌هزار قادر به هزینه کردن هستند. بر اساس اطلاعات مندرج در سایت شرکتهای خدمات دهنده اینترنت لیست سرویس‌هایی که کاربران قادر به انتخاب هستند را مشخص کرده‌ایم

image

 

image

image

image

در حالی آسیاتک برای سرویس ۵۱۲ سه گیگ در ماه خود سالانه مبلغ ۲۰۳۰۰۰تومان و های وب ۱۸۳۶۰۰تومان را دریافت می‌کنند که مخابرات برای این سرویس سالانه ۱۵۰۰۰۰ تومان را دریافت می‌کند. اما از این میان شرکت شاتل سرویس ۵۱۲ سالانه ۲۲ گیگ را به قیمت ۱۱۴۰۰۰تومان می‌فروشد و پیشگامان سرویس شناوری را ارایه می‌دهد که از ۲ تا ۵.۳ گیگ شارژ ماهانه دارد و قیمت سالانه آن ۹۰۰۰۰ تومان است. به این ترتیب در رده سرویس ۵۱۲ به نظر می‌رسد مناسب‌ترین سرویس توسط پیشگامان ارایه می‌شود. بر اساس جداول بالا مشاهده می‌شود که برای مشترکین کم مصرف سرویس‌های سالانه شرکت شاتل مقرون به صرفه‌تر است اما در مجموع برای مشترکین با مصرف متوسط و بالا استفاده از سرویس‌های پیشگامان مناسب تر به نظر می‌رسد. در رده سرویس‌های با حجم رایگان شبانه تنها مخابرات وضعیت بهتری دارد البته بایستی پول بیشتری خرج کنید اما در عوض می‌توانید از حجم رایگان شبانه استفاده کنید. (سرعت‌های ۱۰۲۴ و ۲۰۴۸)

خرید حجم شارژ اضافه:

در حالیکه شرکت‌های مخابرات و های وب و آسیاتک و شاتل از طرح‌های پلکانی برای خرید حجم مازاد استفاده می‌کنند، که در این طرح برای خرید‌های از یک تا ۵ گیگ به ازای هر گیگ ۳۶۰۰ تومان دریافت می‌شود اما در شرکت پیشگامان طرح پلکانی وجود ندارد و گرانترین گیگی که توسط مشترک خریداری می‌شود مربوط به بازه زمانی صبح است که از ۳۶۰۰ تا ۲۵۰۰ متغیر است و در سایر بازه‌ها گیگ‌ها از ۳۰۰۰ تا ۵۰۰ تومان (بر حسب زمان استفاده) قیمت دارند. به این ترتیب در خرید‌های با حجم بسیاربالا شرکت‌های مخابرات و های وب و آسیاتک مقرون به صرفه به نظر می‌رسند اما در حجم‌های خرید کمتر از ۵۰ گیگ طرح‌های گروه پیشگامان مقرون به صرفه‌تر هستند. ضمن اینکه طرح‌های پلکانی برای خریدهای باحجم بالا و تک مرحله‌ای مناسب هستند (یعنی مثلا زمانی که شما در آن واحد ۵۰ گیگا بخرید تخفیف‌ها نصیب‌تان می‌شود اما در ۱۰ مرحله هربار ۵ گیگ بخرید فایده‌ای ندارد). علاوه بر این بر اساس اطلاعات مندرج در سایت نمایندگی پیشگامان برای خرید‌های بلای چهل هزارتومان نیز این شرکت ۱۵٪ تخفیف در قالب شارژ مازاد ارایه می‌دهد.

سایر شرایط:

شرکت‌ پیشگامان فقط دربازه‌های زمانی سه و شش و دوازده ماهه سرویس‌های خود را ارایه می‌دهد. اما سایر شرکت‌ها اجازه خرید سرویس‌های ماهانه را به مشترکین نیز می‌دهند. بنابراین برای کسانی که بازه‌های کوتاهتری را خواهان استفاده از سرویس‌هستند، استفاده از سرویس پیشگامان مقرون به صرفه نیست. علاوه بر این مخابرات برای لغو سرویس‌ها جرایم سنگین‌تری را لحاظ می‌کند در حالیکه سایر شرکت‌ها جرایم سبک‌تری را در نظر می‌گیرند.

 image

شرکت/نمایندگی

سایت رسمی

آسیاتک

http://www.asiatech.ir/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B1%D8%B9%D8%AA-ADSL-2

پیشگامان

http://spm.ir/1393/04/31/137.shtml

شاتل

http://www.shatel.ir/Prices-Of-Services/default.loco#Economic-Cost-Of-Service-ECO

مخابرات

http://yazdadsl.ir/Tarrifs#page=page-1

های وب

http://www.hiweb.ir/services/pricelist

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>